Ocena Stanów Zjednoczonych i amerykańskiego Prezydenta jest u nas mocno uzależniona od wewnętrznego konfliktu. Upartyjniliśmy zagraniczne relacje naszym podziałem do tego stopnia, że dochodzimy do paranoi. Czytając niektóre gazety, można zastanawiać się czy w ogóle jesteśmy jeszcze jednym krajem. To jest bardzo poważny błąd.
Dlaczego Prezydent Trump zdecydował się odwiedzić Polskę? Bo ktoś mu powiedział, że w Polsce w tej chwili jest jak w Ameryce. Mamy potężną walkę tzw. establishmentu z wynikiem wyborów.
Środowiska związane z Platformą Obywatelską z jakichś powodów oczekują od Trumpa, aby potwierdził zobowiązania wynikające z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Dlaczego nie żądano tego od Prezydenta Obamy? Jeżeli czytamy to, co Trump powiedział, to czytajmy to w całości. Wszyscy przyjmują tylko skrócony przekaz prasowy. Jako przykład posłużyć może styczniowa wypowiedź Trumpa dla The Sunday Times, po której media na całym świecie stwierdziły, iż Donald Trump uważa, że NATO jest przestarzałe. Trump tak nie powiedział, to jest nieprawda. Wyrwano z kontekstu zdanie i wszyscy w to uwierzyli, a przede wszystkim dziennikarze. Trump powiedział wówczas, że NATO jest przestarzałe, bo nie przewiduje cyberataków, terroryzmu itd. Stwierdził, że mieszkańcy Europy Wschodniej czują się zagrożeni, bo NATO nie jest wystarczająco silne. Postulował wzmocnienie Sojuszu i po to przyjeżdża do Polski, żeby pokazać jak istotne jest NATO.

www.polskieradio.pl/9/300/Artykul/1783800,Oczekiwania-politykow-co-do-wystapienia-Donalda-Trumpa-w-Polsce