Sytuacja w polskim sądownictwie jest bardzo trudna i nie ma prostych rozwiązań. Rozwiązaniem nie jest też sama reforma Krajowej Rady Sądownictwa, która oczywiście musi być zreformowana.

Bardzo źle się stało, że od lat nikt nic z tym nie robił, widząc, że jest coraz więcej problemów. Projekt, który został złożony przez Pana Ministra Ziobro, jest za daleko idący. Uwagi, które ma Pan Prezydent, są głęboko słuszne i tutaj trzeba przyznać, że Pan Prezydent w sposób bardzo odpowiedzialny podchodzi do sprawy. Nie robi awantury, tylko stara się przekonać pomysłodawców do swojego punktu widzenia.

Natomiast ten nacisk spowodował, że Iustitia, czyli jedna z organizacji sędziów, przygotowała w odpowiedzi na to bardzo dobry projekt – szkoda, że tak późno. Natomiast to ogólnie nie załatwi sprawy. Problem nie jest w tej nadbudowie naszego systemu, ale w samej bazie.

Uważamy, że trzeba totalnie zmienić podejście do sądownictwa. Ono musi zostać „uspołecznione”, dlatego proponujemy, aby wprowadzić instytucję sędziów pokoju, którzy pochodziliby z wyborów.

Jeżeli powierzy im się załatwianie większości normalnych, ludzkich spraw, począwszy od wykroczeń, a skończywszy na mniej poważnych przestępstwach oraz na sprawach cywilnych o mniejszej wartości, to odciążymy całą resztę systemu. Dając sędziom pokoju możliwość działania trochę mniej formalnego, będą w stanie wiele spraw załatwić w sposób ludzki, czyli kierując się zwykłym zdrowym rozsądkiem i nakłaniając ludzi do porozumienia. W ten sposób odciążymy i uspołecznimy system. To byłaby zasadnicza reforma. Obywatel, idąc do sądu, szedłby jak do kogoś, kto rozsądzi jego problem.

Nasz system sędziów pokoju umożliwiałby działanie i przedstawianie swojej argumentacji ot tak, po prostu, jak do normalnego człowieka, który potrafi zrozumieć, o czym ten przeciętny obywatel mówi.

Nawet Prawo i Sprawiedliwość kilkakrotnie, przynajmniej w wypowiedziach, powiedziało, że patrzy na to z zainteresowaniem, ale niestety konkretnych ruchów nie widać. My jesteśmy otwarci. Pan Minister Ziobro dobrze wie, że nam na tym zależy. Powiedział nawet, że prace w tym kierunku będą prowadzone. Na razie ich nie widać. Na razie jednak prace są prowadzone głównie po to, żeby objąć władzę.

Skupmy się nad pracą w celu reformy sądownictwa. To jest dział, który niestety zaniedbano dawno temu. To jest dział, który spotyka się z ogromną krytyką społeczną. To jest również dział, gdzie mamy teraz do czynienia, szczególnie w niektórych mediach, z niepokojącym zjawiskiem podważania autorytetu sądownictwa, a to nie jest w naszym interesie. Sądownictwo jest jednym z wyrazów państwowości, więc chcemy, żeby było sprawnie działającym działem naszej władzy państwowej z bardzo dużym autorytetem.

radioem.pl/doc/3837712.24-4-2017-Grzegorz-Dlugi-posel-Kukiz-15-proponuje-wprowadzenie